گفت و گو
 
مزایای دانش اسلامی روابط بین‌الملل نسبت به مدل‌های بدیل چیست؟
گفت‌وگوی با دکتر منوچهر محمدی؛
مزایای دانش اسلامی روابط بین‌الملل نسبت به مدل‌های بدیل چیست؟
عهدنامه وستفالیا، یک بخش مهم از زندگیِ بشری را نادیده گرفت و آن زیست معنوی بشر بود. انقلاب اسلامی یک پهنه وسیعی از زندگی بشری را مجدداً به عرصه سیاست و روابط بین‌الملل وارد کرد و آن نگاه دین گرایانه بود.
 چرا برخی از مردم جذب عرفان های نوظهور می‌شوند؟
در گفت و گو با دبیر انجمن فرهنگی معنویت نوین بررسی شد:
چرا برخی از مردم جذب عرفان های نوظهور می‌شوند؟
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جنبش‌های نوپدید و عرفان‌های نوظهور مخاطب‌شناسی دقیق آن‌‌هاست. آن‌ها در راستای سبک زندگی مخاطب‌های امروزی به ارائه‌ی آموزه‌های خود پرداخته‌اند. در حقیقت ویژگی اصلی عرفان‌های نوظهور تناسب معنویات آن‌ها با سبک زندگی امروز است. به این ترتیب مردم جذب جنبش‌های نوپدید معنوی می‌شوند.
 زنان و مدیریت مصرف در خانواده
دکتر طاهره همیز :
زنان و مدیریت مصرف در خانواده
اسلام مدیریت اقتصادی را در زمینه‌ی تأمین معیشت خانواده از دوش زن برداشته است. اما مدیریت مصرف با زنان است. زن بایستی در مصرف، میانه‌روی را در پیش بگیرد و پول را به مصرف صحیح برساند و از تجملات و تفاخر بپرهیزد، زیرا تجملات و تفاخر تبعات سنگینی را در پی دارد و عمدتاً به بغض و دشمنی اطرافیان منجر می‌شود.
جایگاه سبک زندگی در تمدن‌سازی چیست؟
قائم‌مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم
جایگاه سبک زندگی در تمدن‌سازی چیست؟
تمدن اسلامی زمانی شکل می‌گیرد که بتوان در ساختارهای اجتماعی و به تبع آن، در سبک زندگی تغییراتی ایجاد کرد. این تغییر نیازمند تنظیم برنامه‌ی جدید مهندسی فرهنگی و اجتماعی است. منظور از برنامه‌ریزی، نحوه‌ی مدیریت حوزه‌ی تحت اختیارمان در مدیریت اجتماعی است.
 شبکه‌های اجتماعی چه چیزی را نشانه گرفته‌اند؟
نگاهی به لایه‌های پنهان شبکه‌های اجتماعی (2)؛
شبکه‌های اجتماعی چه چیزی را نشانه گرفته‌اند؟
در شبکه‌های اجتماعی پرطرفداری مانند فیسبوک، اتفاقات خطرناکی در حال وقوع است و دو محور کلان جامعه، یعنی اخلاق و اعتقادات، هدف قرار گرفته‌اند. تخریب این دو حوزه یعنی ویران کردن زیرساخت‌های فکر و عمل جامعه که منجر به جهان‌بینی و ایدئولوژی می‌شود. در این فرآیند، اولین چیزی که در ذهن و زندگی فرد تغییر می‌کند، جایگاه خداوند است.
تازیانه‌ی سنگین شبکه‌های اجتماعی
نگاهی به لایه‌های پنهان شبکه‌های اجتماعی (1)؛
تازیانه‌ی سنگین شبکه‌های اجتماعی
شبکه‌های اجتماعی به خودی خود چیزی ندارند. آنچه مهم است محتوای آن‌هاست که به‌صورت سبک زندگی ترویج می‌شود و هر لحظه همراه مخاطب است. فضای مجازی به‌عنوان بخشی از حوزه‌ی دیپلماسی عمومی، در اختیار آمریکاست. وظیفه‌ی این بخش سلب رسمیت از امور مورد نظر دولت‌هاست تا حرکت به سمت جامعه‌ی یک‌صدا (نظم نوین جهانی) را سرعت بخشند
 مدیریت جهادی، استفاده‌ی حداکثری از ظرفیت‌ها
در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب بررسی شد؛
مدیریت جهادی، استفاده‌ی حداکثری از ظرفیت‌ها
مدیریت جهادی، استفاده از ظرفیت‌ها، خارج از حدود تعریف‌شده‌ی موجود است؛ یعنی خارج شدن از حدود تعریف‌شده‌‌ی توانمندی‌ها که این خود به معنی «ما استطعتم» است. به‌عنوان مثال، در مدیریت‌های معمولیِ تعریف‌شده، گفته می‌شود اگر سرمایه‌گذار برای این کار، یک میلیارد سرمایه‌گذاری کند، کافی است. درحالی‌که در مدیریت جهادی گفته می‌شود هرچه داری سرمایه‌گذاری کند.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>