اخبار > فرگوسن و نیویورک؛ عرصه سنجش ادعای «عدالت» و «حقوق بشر» آمریکا
 


شماره خبر :٤٠٩٩٨٢   تاریخ انتشار خبر : شنبه ٦ دی ١٣٩٣    ا   ٠٨:٥١
 
سعیدرضا دل شکیب
فرگوسن و نیویورک؛ عرصه سنجش ادعای «عدالت» و «حقوق بشر» آمریکا
روزنامه دیلی نیوز سریلانکا در مطلبی کنایه آمیز به نقض حقوق بشر سیاهان آمریکایی نوشت: وقتی در آمریکا تا این حد ناامنی و نقض حقوق بشر وجود دارد کاخ سفید چگونه به اتباعش توصیه می‌کند از سفر به سریلانکا خودداری کنند.
فرگوسن و نیویورک؛ عرصه سنجش ادعای «عدالت» و «حقوق بشر» آمریکا

سعیدرضا دل شکیب: اگرچه با شگردهای امنیتی، ‌پلیسی، ‌سیاسی و رسانه ای قضیه خروش سیاهپوستان آمریکایی ایالت میسوری و چند ایالت دیگر موقتا سر به مهر شد اما فریادهای شب گذشته شهروندان نیویورکی مبنی براینکه «پلیس‌های قاتل را زندانی کنید» نشان داد که این بار و در دهه دوم هزاره سوم میلادی نمی توان مثال دهه های پایانی هزاره دوم میلادی جنبش حقوق مدنی سیاهان(1955 تا 1968) را با دادن حقوق نیم بند و ظاهری به محاق برد ولو اینکه این کشور، آمریکای مدعی ابرقدرتی جهان باشد.

معترضان به نژادپرستی و خشونت نیروهای پلیس آمریکا، سه‌شنبه شب با بی‌توجهی به درخواست شهردار نیویورک، بار دیگر به خیابان‌های این شهر سرازیر شدند و نسبت به توالی دهن کجی مقامات آمریکایی به جامعه سیاهان آمریکا اعتراض کردند. در جریان تظاهرات روز سه‌شنبه باز هم شعارهایی چون «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد»، «تروریسم پلیس‌ نژادپرست را متوقف کنید»،‌ «پلیس‌های قاتل را زندانی کنید»،‌ «به جنگ علیه سیاهان آمریکا پایان دهید» بر روی پارچه‌نوشته‌های معترضین به چشم می‌خورد.

جرقه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا از مرداد امسال (ماه اوت 2014) و پس از قتل «مایکل براون» نوجوان سیاه‌پوست به دست یک افسر سفیدپوست در شهر «فرگوسن» ایالت «میسوری» خورد.

تظاهرات‌های معترضان فرگوسن، با سرکوب گسترده نیروهای مسلح به تجهیزات نظامی مواجه شد و همین به گسترش اعتراضات به خشونت پلیس به دیگر شهرهای آمریکا منجر شد.

از آن زمان، چندین افسر پلیس که سیاه‌پوستان غیرمسلح را به قتل رسانده بودند، از سوی هیئت منصفه‌ها و دادگاه‌های مختلف، بی‌گناه اعلام شده‌اند. زنجیره این رخدادها، تظاهرات‌های متوالی طی ماه‌های اخیر را منجر شده است. .

«اریک گارنر»، «تمیر رایس»، «دونتره همیلتون» از جمله سیاه‌پوستانی بودند که قاتلان آن‌ها که همگی افسران سفیدپوست بوده‌اند، در این مدت بی‌گناه اعلام شده‌اند.

روز سه‌شنبه هم هیئت منصفه منطقه «هریس کانتی» اعلام کرد «یوونتینو کاسترو» افسر سفیدپوست اداره پلیس «هیوستون» با کشتن «جردن بیکر» جوان 26 ساله سیاه‌پوست، جرمی مرتکب نشده است.

در تعریف حقوق بشر گفته شده است که «عدالت» قاعده اصلی آن است. آنچه این روزها در بسیاری از شهرها و ایالت های آمریکا در اعتراض به رفتار نژادپرستی پلیس و نهادهای قضایی آمریکا دیده می شود مطالبه همین اصل گم شده در برخورد با سیاهان آمریکایی است.

اقدامات اخیر نهاد انتظامی و قضایی آمریکا علیه سیاهپوستان که بیش از 12 درصد جمعیت آمریکا را شامل می شوند و در بسیاری از رسانه های این کشور از آن به عنوان «زخم کهنه سرباز شده» یاد می کنند این روزها از سوی نمایندگان افکار عمومی جهان (رسانه ها) و دولت ها به نقض آشکار حقوق بشر تعبیر شده و آن را معیاری برای دو رویی و نفاق سیاستمداران آمریکایی در برخودر با پرونده های مشابه در جهان می دانند.

این واقعه دلخراش حقوق بشری نه تنها در داخل آمریکا بلکه  همچنان مورد انتقاد بین المللی واقع است.

قتل یک نوجوان سیاهپوست در منطقه کوچک فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا  به دست پلیس سفید پوست یک حادثه کوچک اما فاجعه بار رااز عمق یک منطقه فقیرنشین آمریکا به صحنه بین المللی آورد و ادعای حقوق بشری کاخ سفید را به محک آزمون گذاشت و آن را به شکلی عریان در پیشگاه قضاوت محکمه وجدان‌های بیدار جهانی قرار داد.

عمق فاجعه تا حدی بود که سازمان عفو بین الملل از گروه‌های  وابسته با سازمان ملل متحد را وادار کرد تا ناظرانی را برای این حادثه دردناک هزاره سوم میلادی به درون خاک آمریکا اعزام کند. و یا فلسطینی ها را وادار کرد در صفحات توییتر خود به معترضین سیاهپوست نحوه مواجهه با پلیس ضد شورش و بمب های گاز اشک آور را یاد بدهند و حتی راهب های تبتی را نیز در همدردی با سیاهپوستان آمریکایی به صف کرد تا برای سلامتی آنان دعا و نماز بخوانند.

ایالات متحده آمریکا، کشوری که داعیه رعایت حقوق شهروندی سر می دهد با این رفتار نژادپرستانه علیه سیاهان مورد انتقادات شدید بین المللی قرار گرفت. از فلسطین، تبت و چین گرفته تا سازمان ملل، روسیه و سریلانکا همه در همدردی با رنگین پوستان آمریکایی بیانیه دادند و رفتار غیر انسانی نهادهای دولتی آمریکا را محکوم کردند و زبان به نکوهش رفتار ضد حقوق بشری واشنگتن باز نمودند.

پند های حقوق بشری

بسیاری از کشورهای دنیا که آمریکا بارها آنها را به سبب آنچه که عدم رعایت حقوق شهروندی تعبیر می کند، مورد شماتت قرار داده بود از حادثه فرگوسن بهره برده، ‌فرصت را غنیمت شمرده و این کشور را به نفاق و دو رویی در قضیه حقوق بشر متهم کردند.

خبرگزاری رسمی چین که به دلیل رقابت های فشرده جهانی با آمریکا معمولا محتاط از سوی مقامات رسمی این کشور موضعگیری می کند در این باره نوشت: حادثه فرگوسن یکبار دیگر تایید کرد که حتی در کشوری که سال‌ها خود را ناظر و حامی حقوق بشر دنیا معرفی می کند هنوز تا بهبود وضع داخلی فرسنگ ها فاصله وجود دارد.

تندی روس ها

مقامات روسی اما با زبان تند تری در رسانه ها پیرامون حوادث فرگوسن سخن گفتند امری که البته جای شگفتی بابت تیرگی اخیر روابط بین واشنگتن و مسکو بر سر اوکراین نداشت. وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای کنایه آمیز اعلام کرد «از شرکای آمریکایی مان می خواهیم قبل از اینکه توانمندیهای مشکوک خود را به سایر کشورها تحمیل کنند اهتمام بیشتری به کشورشان و نظام سیاسی شان داشته باشند».

مسکو در تحلیلی بر گزارشی که آمریکا به یکی از کمیته های سازمان ملل بابت نژادپرستی ارائه کرده بود اعلام کرد که « ایالات متحده تصور می کند که مهد حقوق بشر است و براین اساس تلاش می کند دمکراسی را به نقاط دیگر دنیا صادر کند لیکن نقض مخاطره آمیز و اساسی حقوق بشر و اقدامات وحشیانه در این کشور بیداد می کند.

انتقاد ایران و کوبا و مکزیک

در ایران، تحولات حوادث فرگوسن در صدر اخبار رسانه ها قرار داشت تا جاییکه برخی رسانه های در تحلیل واکنش های در تهران نوشتند که اخبار مربوط به حادثه فرگوسن آمریکا حتی جلوتر از اخبار مربوط به زمین لرزه ای به قوت   6.2 ریشتر در شمال غرب این کشور که دهها زخمی برجا گذاشت، بوده است. رسانه های ایرانی نیز همانند سایر رسانه های جهان دو موضوع نژادپرستی و نقض حقوق بشر در آمریکا توسط دولتمردان این کشور را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادند و نسبت به اینکه آمریکا همواره طی سال های اخیر سایر کشورها را با چوب حقوق بشر رانده است،  انتقاد کردند.

در کوبا یک سایت مشهور کوبایی با طرح این سوال که آیا  سازمان نژادپرست «کوکلاکس کلان» باردیگر به آمریکا بازگشته است به شدت از رفتار نژادپرستانه پلیس و دولت آمریکا در قبال سیاهان شدیدا انتقاد کرد.

لیلیان لاچوگا روزنامه نگار مشهور کوبایی  در مطلبی در همین سایت از نژادپرستی وحشیانه و بی عدالتی آشکار دولتمردان آمریکایی علیه سیاهان و مهاجران این کشور در حوزه های آموزش ،‌مسکن، کار، بهداشت و همچنین نقض حقوق بشر انتقاد کرد.

کو کلاکس کلان(KKK) نام سازمان‌ی در آمریکا در گذشته و امروز می‌باشد که پشتیبان برتری نژاد سفید، ضدیت با آئین کاتولیک، بومی‌گرایی و نفرت نژادی است. آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود به اعمال غیر اخلاقی‌ای متوسل می‌شوند. برای نمونه پریشان ساختن شکل خود و ترساندن سیاهان آمریکا استفاده از ابزار ترور، خشونت و ایجاد وحشت از جمله حربه‌های آنان جهت پیشبرد عقایدشان است.

عجیب به نظر می رسد

حتی در کشورهای کوچکی همچون سریلانکا که رابطه مستحکم و وثیقی با ایالات متحده دارد حادثه فرگوسن بهانه ای شد برای انتقاد از واشنگتن. روزنامه لس آنجلس تایمز در مطلبی به نقل از روزنامه سریلانکایی دیلی نیوز نوشت:  صدور بیانیه از سوی واشنگتن برای عدم سفر اتباع این کشور به سریلانکا در شرایطی که ایالت میسوری  شاهد ناآرامی های نژادی و طایفه ای است بسیار عجیب به نظر می رسد. اشاره کنایه آمیز این روزنامه سریلانکایی به این واقعیت است که وقتی در درون آمریکا ازادی های فردی و نژادی و آیینی چنین نا امن و بی ثبات است واشنگتن چگونه سایر کشورها را ناامن می داند و به اتباعش دستور خودداری از سفر به دیگر کشورها را به همین بهانه می دهد.

در همین راستا  گابریل گویرا کاستیلانو دیپلمات سابق مکزیکی و مشاور سیاسی دولت این کشور نیز در روزنامه  ال یونیورسال مکزیک نوشت: تصاویر- منتشر شده از اعتراض سیاهپوستان و برخورد پلیس میسوری-  تکان‌دهنده و وحشتناک هستند. یکی به ما گفت این تصاویر آفریقای جنوبی نیم قرن پیش است یا در ایالات متحده آمریکا.

اینجا ایالات متحده است!

بسیاری در مصر و سرزمین های اشغالی فلسطین و سایر مناطق جهان این بار گاز اشک آور و بطری های آتش زا و گلوله های منوّر را در خیابانهای فرگوسن دیدند نه در قاهره و کرانه باختری.  یکی از وبلاگ نویس های مشهور مصری در وبلاگش به نام « فرعون بزرگ » تصویری از حوادث فرگوسن را منتشر کرد و در تحلیلی برآن نوشت:« خدایا! این مصر و یا ترکیه نیست. این اینجا ایالات متحده آمریکا است»

علاوه براین خانم مریم البرغوثی وبلاگ نویس فلسطینی از شهر رام الله  واقع در کرانه باختری در صفحه توئیتر خود به آموزش تظاهر کنندگان فرگوسنی در مواجهه با گاز اشک آور پرداخت و نوشت: نباید صورتتان را در برابر گاز شلیک شده قرار دهید و یا زمانی که مورد اصابت گاز اشک آور قرار گرفتید با آب آن را نشویید بلکه با شیر و نوشابه گاز دار آن را بشوئید.

واکنش آلمانی ها

به دنبال حوادث فرگوسن سازمان عفو بین الملل در اقدامی بی سابقه  ضمن اعزام ناظرانی به این شهر از مقامات ایالت میسوری و مقامات فدرال آمریکا خواست تحقیقات بی طرفانه در خصوص مرگ مایکل براون و روش استفاده پلیس برای قتل وی را مورد بررسی قرار دهند. این سازمان علاوه براین در سایت اینترنتی خود نیز به همدردی با مردم سیاهپوست فرگوسن اقدام کرد.

در همین چارچوب مجله آلمانی اشپیگل نیز در گفت‌‌وگویی با  مارسل کولمی استاد مدیریت امنیتی دانشگاه مطالعات اقتصادی و حقوقی برلین نوشت: آنچه در فرگوسن روی داد هرگز در آلمان روی نمی دهد. وی توضیح داد: نیروهای پلیس آمریکا خیلی زود دست به سلاح بردند. حتی در مرحله آموزش نیروها هم اینقدر زود دست به سلاح نمی برند.

به گزارش فارس،‌ با چنین حجم وسیعی از انتقادات در سطح بین المللی نسبت به نقض آشکار حقوق بشر و شهروندی در آمریکا و اعمال خشونت علیه رنگین پوستان در کنار مباحثی چون شنود مکالمات خصوصی شهروندان و موضوع شکنجه گاههای سازمان سیا بعید به نظر می رسد آمریکایی ها بتوانند همانند سابق از ابزار حقوق بشر علیه رقبا و کشورهای مخالف منافع استعماری این کشور در دنیا به این سادگی ها استفاده کنند.

بدون شک نقض حقوق سیاهان در آمریکا نظیر انچه که در فرگوسن اتفاق افتاد-  که مسبق به سابقه نیز بوده – تا سالها در ذهن ملت های دنیا باقی خواهد ماند خاصه اینکه هنوز افکار عمومی جهان پاسخ درخوری از دولتمردان آمریکایی بابت ابن رفتار نژادپرستانه خود دریافت نکرده اند.

نسخه چاپي ارسال به دوست
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج