اخبار > ایران مجهز به سلاح هسته‌ای تهدیدی برای آمریکا و اسرائیل نیست
 


شماره خبر :٢٦٣٠٠١   تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٢    ا   ٠٨:٥٥
 
اندیشکده رند:
ایران مجهز به سلاح هسته‌ای تهدیدی برای آمریکا و اسرائیل نیست
یک موسسه تحقیقاتی آمریکایی در گزارشی ۵۰ صفحه‌ای آورده است: ایران در صورت دستیابی به تسلیحات هسته‌ای تهدیدی برای آمریکا و کشورهای منطقه نخواهد بود و صرفا باعث ایجاد توازن قدرت در خاورمیانه می‌شود.
ایران مجهز به سلاح هسته‌ای تهدیدی برای آمریکا و اسرائیل نیست

به گزارش بیداری اسلامی ، پایگاه خبری «اینترپرس سرویس» در مطلبی به نقل گزارش موسسه‌ آمریکایی تحقیقات استراتژیک «رند کورپوریشن» پرداخت که در آن آمده: ایران مجهز به سلاح هسته‌ای تهدیدی اساسی برای آمریکا و سایر متحدان منطقه‌ای آن نظیر اسرائیل و پادشاهی‌های خلیج فارس به شمار نمی‌آید.

در این گزارش تحت عنوان «ایران بعد از دستیابی به بمب: تهران مجهز به سلاح هسته‌ای چگونه رفتار خواهد کرد؟» آمده: جمهوری اسلامی به دنبال تضعیف نظم آمریکایی در خاورمیانه و جلوگیری از حمله نظامی آمریکا و اسرائیل است اما این کشور دارای بلندپروازی‌های مرزی نیست و قصد ندارد به سایر کشورها حمله کند یا آنها را به اشغال خود در‌آورد.

به‌رغم خصومت ایدئولوژیک ایران نسبت به اسرائیل، در این گزارش آمده، تهران با سلاح هسته‌ای به اسرائیل حمله نخواهد کرد چراکه چنین اقدامی قطعا به نابودی نظام ایران منجر خواهد شد.

در این گزارش 50 صفحه‌ای آمده: در واقع،‌ بعید است تسلیحات هسته‌ای، استراتژی‌ها و منافع اساسی ایران را تغییر دهد. بلکه این تسلیحات اهداف امنیتی ایران را تقویت می‌کنند.

این موسسه تحقیقاتی ادامه داد:‌ به علاوه، عقاید ایدئولوژیک نخبگان سیاسی ایران باعث شکل‌گیری تصمیمات هسته‌ای این کشور نمی‌شود. شرایط ژئوپلتیک منطقه‌ای و ظرفیت‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی ایران سهم بیشتری در محاسبات ایرانی‌ها دارند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده: بسیار بعید است که ایران از تسلیحات هسته‌ای خود علیه سایر کشورهای مسلمان یا علیه اسرائیل استفاده کند. به علاوه، دولت ایران از تروریسم برای دلایل ایدئولوژیک استفاده نمی‌کند. بلکه حمایت آن از تروریسم با تخمین هزینه و فایده‌های آن و نیز با هدف بازدارندگی یا حفظ و گسترش نفوذ این کشور در خاورمیانه محاسبه می‌شود.

 

موسسه رند نوشت: هدف تهران از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای ممانعت از حمله دشمنان آن نظیر آمریکا و اسرائیل است نه برای اهداف خصمانه.

این موسسه آمریکایی در گزارش خود آورده: هر چند احتمال دارد دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باعث تنش میان ایران و همسایگان سنی آن شود، اما بعید است ایران از تسلیحات هسته‌ای علیه سایر کشورهای مسلمان استفاده کند. به علاوه، ایران با کمک این تسلیحات قادر نخواهد بود مانع کاهش نفوذ خود در منطقه شود که این امر ناشی از شروع بهار عربی و حمایت این کشور از دولت بشار اسد بوده است.

موسسه تحقیقاتی رند کورپوریشن نوشت: تولید سلاح هسته‌ای توانایی ایران برای ممانعت از حملات خارجی را افزایش می‌دهد اما تهران را قادر نمی‌سازد که نظم ژئوپلتیک خاورمیانه را به نفع خود تغییر دهد.

در این گزارش نتیجه‌گیری شده: بعید است ایران بازدارندگی هسته‌ای خود را به متحدانش از جمله حزب‌الله منتقل کند چراکه منافع این گروه‌ها همیشه با منافع ایران هماهنگی ندارد. از این رو، بسیار بعید است ایران تسلیحات هسته‌ای خود را به آنها منتقل کند.

این گزارش در نهایت به برخی نتایج رسیده است که همه آنها (نتایج) ایران را به عنوان بازیگر منطقی در روابط بین‌المللی به تصویر کشیده‌اند. این گزارش همچنین دکترین نظامی جمهوری اسلامی را ماهیتا دفاعی توصیف کرده و آورده: این به خاطر منطقه بی‌ثبات است که ایران در آن به سر می‌برد.

نسخه چاپي ارسال به دوست
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج