صفحه اصلي > ویژه نامه ها > سبک زندگی 
سبک زندگی
 
بررسی شاخصه‌های سبک زندگی بسیجی در گفتمان انقلاب اسلامی؛
سبک زندگی بسیجی، الگویی برای حرکت جهادی
در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی «سازندگی»! برخی زمزمه‌‌ها به گوش می‌‌رسید که با پایان‌یافتن شرایط جنگی کشور و فرا رسیدن دوران صلح و آرامش، زمان آن فرا رسیده است که برخی نهادهای انقلابی - از جمله بسیج - نیز به پایان کار خود نزدیکی شوند و انحلال خود را اعلام نمایند! زمزمه‌‌ای که این روزها نیز به گوش‌می‌رسد.
واکاوی دلایل نمایش ثروت در شبکه های اجتماعی؛
نمایش ثروت، بیماری فراگیر دنیای مدرن!
نمایش ثروت، بیماری فراگیر دنیای مدرن! در دهه‌ی اخیر، با وجود رسانه‌های جمعی پرمخاطب مانند تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی، فخرفروشی با پوشاک مد روز، خرید ماشین‌های گران‌قیمت، خانه‌های لوکس و انواع انتخاب‌های دیگر، به روی همگان گشوده شده است. حال این سؤال مطرح می‌شود که چرا افراد مرفه جامعه با هر وسیله‌ای اقدام به نمایش ثروت خود می‌نمایند؟
 سبک زندگی مدرن و افزایش آمار طلاق با تغییر سبک زندگی که مسلماً به دنبال خود تغییر ارزش‌ها را نیز در پی خواهد داشت، نهاد خانواده از درون تضعیف خواهد شد که از این مسئله می‌توان به عنوان عامل اصلی طلاق نام برد، زیرا اولین قربانی آن معنویت است که درون سبک زندگی غربی، باورها و فرهنگ جدید آن استحاله می‌گردد...
بررسی آسیب‌ها و دلایل گرایش به تک فرزندی؛
‫شاخص تربیت صحیح، خوراک و پوشاک نیست‬
‫شاخص تربیت صحیح، خوراک و پوشاک نیست‬ با مطرح شدن مساله بحران جمعیت در کشور، دستگاه های متولی امر، یکی از راه های مهم برای خروج از این بحران را حرکت خانواده به سمت چند فرزندی و عبور از خانواده‌های تک فرزندی معرفی کردند. در واقع پدید آمدن خانواده‌های تک فرزند، آسیبی بود که به تدریج در کشورما شکل گرفت و توانست در بلند مدت سهم به سزایی در پایین آمدن نرخ باروری در کشور و در نتیجه ایجاد چنین بحرانی را داشته باشد.
نقش تبلیغات تجاری بر اشاعه‌ی مصرف‌زدگی فرهنگ مصرف، طیف وسیعی از انتخاب‌ها را پیش روی مصرف کنندگان قرار می‏دهد. به این صورت که، مفهوم مصرف، به مفهوم هویت جمعی ارتباط پیدا می‌کند، زیرا با تغییر سبک زندگی و شیوع طمع مصرف در جامعه، ارزش‌ها و نگرش‌ها به سمتی می‌رود که افراد از روی انتخاب‏های خود، مورد قضاوت دیگران قرار می‌گیرند.
 زنان و مدیریت مصرف در خانواده اسلام مدیریت اقتصادی را در زمینه‌ی تأمین معیشت خانواده از دوش زن برداشته است. اما مدیریت مصرف با زنان است. زن بایستی در مصرف، میانه‌روی را در پیش بگیرد و پول را به مصرف صحیح برساند و از تجملات و تفاخر بپرهیزد، زیرا تجملات و تفاخر تبعات سنگینی را در پی دارد و عمدتاً به بغض و دشمنی اطرافیان منجر می‌شود.
قائم‌مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم
جایگاه سبک زندگی در تمدن‌سازی چیست؟
جایگاه سبک زندگی در تمدن‌سازی چیست؟ تمدن اسلامی زمانی شکل می‌گیرد که بتوان در ساختارهای اجتماعی و به تبع آن، در سبک زندگی تغییراتی ایجاد کرد. این تغییر نیازمند تنظیم برنامه‌ی جدید مهندسی فرهنگی و اجتماعی است. منظور از برنامه‌ریزی، نحوه‌ی مدیریت حوزه‌ی تحت اختیارمان در مدیریت اجتماعی است.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

یادداشت
گفتگو
 زنان و مدیریت مصرف در خانواده
جایگاه سبک زندگی در تمدن‌سازی چیست؟
قائم‌مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم
جایگاه سبک زندگی در تمدن‌سازی چیست؟
 ریشه‌ی اقتصاد مقاومتی در اصلاح الگوی سبک زندگی
بایسته های سبک زندگی اسلامی امروزی
حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا :
بایسته های سبک زندگی اسلامی امروزی
نمایه
بسم الله

 

"سبک زندگی "

سبک زندگی شکل بیرونی و نمادی شده رفتارهای فردی و اجتماعی و نوع مناسبات و روابطی است که بین افراد یک جامعه یا یک گروه در جریان بوده و برای ما ملموس است.

در این ویژه نامه برآنیم تا به این مقوله کلیدی و مهم  بپردازیم به این امید که پاسخگوی نیاز شما مخاطبان بزرگوار باشد ...

 
ویژه نامه سایت